X
تبلیغات
زولا

خرده اندیشه

نوشته‌ها، ترجمه‌ها و اندکی از اندیشه‌های پراکنده‌ی من

دوشنبه 31 شهریور 1393 ساعت 22:00

در جستجوی منابع فرازمینی


در جستجوی منابع فرازمینی


نوشته: محمد علیزاده


  
   در یک روز گرم تابستانی، در کنار ساحل زیبای دریا، شاید دلتان خواسته باشد با ماسه‌ها بازی کنید. دست درون ماسه‌های ساحل فرو برده و مشتی از آن برداشته باشید؛ یا شاید آن را با آب دریا مخلوط کرده و قلعه ساخته باشید. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که ماسه از چه ساخته شده است؟ بیشتر عنصر تشکیل دهندۀ ماسه، سلیسیوم است. آب دریا چه؟ همه می‌دانید که آب از هیدروژن و اکسیژن درست شده، و می‌دانید که دریا پر است از نمک، که از سدیم و کلر ساخته شده است. در واقع هر چه در پیرامون ما وجود دارد از عناصر ساخته شده است. بیش از 110 عنصر تا به امروز کشف شده که تعدادی از آنها حتی در روی سیارۀ زمین وجود ندارد و دانشمندان با نتیجه‌گیری علمی به وجود آنها پی برده‌اند. در سال 1869، دانشمند روس، دیمیتری مندلیف توانست جدول تناوبی را ابداع کرده و عناصر را بر اساس وزن اتمی در آن مرتب سازد. در جدول ابداعی او، عناصر شناخته شدۀ آن روزگار مرتب شده بودند، اما او دریافت که در جدول، جای خالی زیادی وجود دارد و مربوط به عناصری است که هنوز کشف نشده است. تعدادی از عناصر فلزی مانند طلا، آهن و مس و عناصر غیر فلزی مانند هیدروژن، اکسیژن را سالها پیش کشف کرده بودند. تعداد فراوانی از عناصر نیز در این سده کشف شده‌اند. عناصر برای تمدن و فناوری امروز ما بسیار حیاتی هستند. اما مشکل این جاست که منابع آنها در زمین محدود است و سرانجام روزی به پایان خواهید رسید. اما راه چاره چیست؟
 

ادامه مطلب
یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 21:30

ویدئوی 100 ثانیه‌ای (4): "نظریه‌ی ام" یا "نظریه‌ی مادر" و یا "نظریه‌ی همه چیز" چیست؟


What is M-theory?
Link


یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 06:54

مشتری و زهره

Jupiter and Venus from Earth
(Image Credit: Marek Nikodem (PPSAE


Explanation: It was visible around the world. The sunset conjunction of Jupiter and Venus in 2012 was visible almost no matter where you lived on Earth. Anyone on the planet with a clear western horizon at sunset could see them. Pictured above in 2012, a creative photographer traveled away from the town lights of Szubin, Poland to image a near closest approach of the two planets. The bright planets were separated only by three degrees and his daughter striking a humorous pose. A faint red sunset still glowed in the background. Early tomorrow (Monday) morning, the two planets will pass even closer -- only 0.2 degrees apart as visible from some locations -- just before sunrise.برچسب‌ها: مشتری، زهره
شنبه 29 شهریور 1393 ساعت 22:30

بشقاب پرنده، موجودات فضایی یا آزمایش‌های مخفی سازمان جاسوسی امریکا
نوشته: محمد علیزاده

 


   پس از جنگ دوم جهانی، دو کشور اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحدۀ امریکا به عنوان دو ابرقدرت بازمانده از جنگ، درگیر جنگ سرد شدند. جنگی که تنها با چنگ و دندان نشان دادن به یکدیگر و نیز پیشرفت دادن ابزارآلات جنگی، به شدت از سوی دو کشور در جریان بود. در این میان، هر دو برای جاسوسی بیشتر و بهتر و موثرتر و نیز رساندن برد بمب‌ها و جنگ‌افزارهای خود به تمامی پهنه و دوردست‌ترین منطقه در خاک دیگری، به پیشرفت دادن فناوری‌هایی در این زمینه پرداختند. دولت‌مردان ایالات متحده برای پیشرفت و توسعۀ ناوگان بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای دوربرد و بلندپرواز خود، منطقه‌ای در میان چندین پادگان نظامی و بر روی دریاچه‌ای خشک در ایالت نوادا در غرب آن کشور بنیان نهادند تا آنجا با خیال آسوده و به دور از جنجال به امور جنگ‌طلبانۀ خویش بپردازند.


نقشۀ هوایی از منطقه 51


 
ادامه مطلب
پنج‌شنبه 27 شهریور 1393 ساعت 21:30

ویدئوی 100 ثانیه‌ای (3): آیا گربه‌ی شرودینگر زنده است؟


Is Schrödinger's cat dead or alive?Link


برچسب‌ها: گربه‌ی شرودینگر
1 2 3 4 5 >>